Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
wykonywały rozkazów polskiego króla), nieprzybycie w porę na pole bitwy oddziałów litewskich, wreszcie zbytnia wiara Jana III Sobieskiego w siłę uderzeniową husarii, której atak załamał się na świetnie zamaskowanych rowach fortyfikacyjnych przeciwnika. Jednym z powodów klęski była także zdrada chorągwi tatarskich, które król polski dość nieopatrznie zabrał ze sobą na pole bitwy. W jej decydującym momencie uderzyły one bowiem od tyłu na wojska sprzymierzone. Z rąk "własnych" Tatarów poległ też Sobieski.
Wieść o poniesionej 12 września 1683 roku klęsce dopiero po dwóch tygodniach dotarła do kraju, który ogarnęła kompletna panika.
Zamiast zorganizować systematyczną obronę państwa, szlachta zaczęła masowo uciekać na Litwę oraz
wykonywały rozkazów polskiego króla), nieprzybycie w porę na pole bitwy oddziałów litewskich, wreszcie zbytnia wiara Jana III Sobieskiego w siłę uderzeniową husarii, której atak załamał się na świetnie zamaskowanych rowach fortyfikacyjnych przeciwnika. Jednym z powodów klęski była także zdrada chorągwi tatarskich, które król polski dość nieopatrznie zabrał ze sobą na pole bitwy. W jej decydującym momencie uderzyły one bowiem od tyłu na wojska sprzymierzone. Z rąk "własnych" Tatarów poległ też Sobieski.<br>Wieść o poniesionej 12 września 1683 roku klęsce dopiero po dwóch tygodniach dotarła do kraju, który ogarnęła kompletna panika.<br>Zamiast zorganizować systematyczną obronę państwa, szlachta zaczęła masowo uciekać na Litwę oraz
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego