Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
moment pierwotnej jonizacji, w układach koincydencyjnych itp.

5.2.2.4. Charakterystyka licznika Geigera-Müllera

Napięcie progu geigerowskiego jest, tak samo jak w przypadku licznika proporcjonalnego, zależne od różnych czynników: od wartości f , średnicy anody, średnicy katody, ciśnienia cząstkowego czynnika gaszącego (szczególnie pochłaniającego fotony) itp.
Gdy napięcie na liczniku wzrośnie ponad napięcie progowe, częstość impulsów wzrasta szybko do wartości niezależnej od napięcia. Przy dalszym zwiększaniu napięcia częstość impulsów wzrasta znowu bardzo stromo i przy nieznacznie wyższym napięciu zachodzi już wyładowanie ciągłe. Ilustruje to rysunek 5.19.
Płaska część wykresu nosi nazwę plateau. Nachylenie jej nie powinno przekraczać kilku setnych procenta na
moment pierwotnej jonizacji, w układach koincydencyjnych itp.<br><br>&lt;tit&gt;5.2.2.4. Charakterystyka licznika Geigera-Müllera&lt;/&gt;<br><br> Napięcie progu geigerowskiego jest, tak samo jak w przypadku licznika proporcjonalnego, zależne od różnych czynników: od wartości f , średnicy anody, średnicy katody, ciśnienia cząstkowego czynnika gaszącego (szczególnie pochłaniającego fotony) itp.<br> Gdy napięcie na liczniku wzrośnie ponad napięcie progowe, częstość impulsów wzrasta szybko do wartości niezależnej od napięcia. Przy dalszym zwiększaniu napięcia częstość impulsów wzrasta znowu bardzo stromo i przy nieznacznie wyższym napięciu zachodzi już wyładowanie ciągłe. Ilustruje to rysunek 5.19.<br> Płaska część wykresu nosi nazwę plateau. Nachylenie jej nie powinno przekraczać kilku setnych procenta na
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego