Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Fakt
Nr: 01.26 (21)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
zbieżności interesów państwowych, ani też nie narzuca innym własnej woli. Funkcjonuje dzięki nieustannemu i cierpliwemu uzgadnianiu wewnętrznych sprzeczności.
Dzisiaj na przykład widzimy, że Francja upiera się przy obecnych zasadach wspólnej polityki rolnej, do której Niemcy muszą potężnie dopłacać. Niemcy domagają się zmian w rozdziale funduszy strukturalnych - Francja stawia opór. Francja popiera państwowy centralizm, podczas gdy federalne Niemcy chcą, by więcej decyzji przesuwać na niższy szczebel. Francja, zajęta rejonem Morza Śródziemnego, nie kwapiła się z rozszerzeniem Unii; Niemcy je zdecydowanie popierali, głównie w odniesieniu do Polski.
I tak było zawsze. Punktem wyjścia procesu jednoczenia się Europy stała się wola położenia kresu wojnom
zbieżności interesów państwowych, ani też nie narzuca innym własnej woli. Funkcjonuje dzięki nieustannemu i cierpliwemu uzgadnianiu wewnętrznych sprzeczności.<br>Dzisiaj na przykład widzimy, że Francja upiera się przy obecnych zasadach wspólnej polityki rolnej, do której Niemcy muszą potężnie dopłacać. Niemcy domagają się zmian w rozdziale funduszy strukturalnych - Francja stawia opór. Francja popiera państwowy centralizm, podczas gdy federalne Niemcy chcą, by więcej decyzji przesuwać na niższy szczebel. Francja, zajęta rejonem Morza Śródziemnego, nie kwapiła się z rozszerzeniem Unii; Niemcy je zdecydowanie popierali, głównie w odniesieniu do Polski.<br>I tak było zawsze. Punktem wyjścia procesu jednoczenia się Europy stała się wola położenia kresu wojnom
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego