Typ tekstu: Książka
Autor: Przewłocki Stefan
Tytuł: Geodezja dla inżynierii środowiska
Rok wydania: 1998
Rok powstania: 1997
obliczyć na łacie odczyt , wolny od błędu indeksu na podstawie wzoru

Za pomocą pokrętki ruchu leniwego lunety ustawiamy środkową, poziomą nitkę krzyża celowniczego na odczyt , a pokrętką ruchu leniwego libelli (poziomnicy) kręgu pionowego naprowadzamy indeks na odczyt zerowy (wówczas następuje wychylenie pęcherzyka poziomnicy kolimacyjnej). W końcu śrubkami rektyfikacyjnymi przy libelli (poziomnicy) doprowadzamy pęcherzyk do punktu głównego.
Pomiar kąta pionowego
Pomiar kąta pionowego odbywa się w dwóch położeniach koła pionowego (KP i KL).
W zależności od przyjętego podziału koła pionowego wartość kąta pionowego f (lub zenitalnego z) i wartość błędu indeksu obliczamy na podstawie stosownych zależności.
Podział ciągły prawy od 0&730; do
obliczyć na łacie odczyt &lt;gap&gt;, wolny od błędu indeksu na podstawie wzoru<br>&lt;gap&gt;<br>Za pomocą pokrętki ruchu leniwego lunety ustawiamy środkową, poziomą nitkę krzyża celowniczego na odczyt &lt;gap&gt;, a pokrętką ruchu leniwego libelli (poziomnicy) kręgu pionowego naprowadzamy indeks na odczyt zerowy (wówczas następuje wychylenie pęcherzyka poziomnicy kolimacyjnej). W końcu śrubkami rektyfikacyjnymi przy libelli (poziomnicy) doprowadzamy pęcherzyk do punktu głównego.<br>&lt;tit&gt;Pomiar kąta pionowego&lt;/&gt;<br>Pomiar kąta pionowego odbywa się w dwóch położeniach koła pionowego (&lt;HI rend="italic"&gt;KP&lt;/HI&gt; i &lt;HI rend="italic"&gt;KL&lt;/HI&gt;).<br>W zależności od przyjętego podziału koła pionowego wartość kąta pionowego f (lub zenitalnego &lt;HI rend="italic"&gt;z&lt;/HI&gt;) i wartość błędu indeksu obliczamy na podstawie stosownych zależności.<br>Podział ciągły prawy od 0&730; do
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego