Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Studia Socjologiczne
Nr: 4
Miejsce wydania: Wrocław
Rok: 1976
rzeczywistości w system, stworzenie z nich pewnej całości. Jest to zatem konstrukcja, jaką człowiek, nie wiedząc o tym, bo przecież ta sytuuje się na poziomie nieświadomym, narzuca - jako podmiot - elementom odbieranym przez niego z zewnątrz. Tak zrozumiana nieświadomość - mająca funkcję symboliczną - nie ma żadnej treści, jest wyczerpana przez formalne, strukturalne prawa. Ale tylko te prawa mogą nadać znaczenie jakiejkolwiek treści.
Działalność umysłu ludzkiego dokonuje się zatem na dwóch poziomach; świadomym oraz nieświadomym. Świadome odpowiada temu, co konkretne, indywidualne, zmienne i przypadkowe, nieświadome zaś temu, co powszechne, ogólne i jednorodne.
Stwierdza się tu zatem niezmienność strukturalnego, nieświadomego wyposażenia człowieka; myślenie pierwotne, czyli
rzeczywistości w system, stworzenie z nich pewnej całości. Jest to zatem konstrukcja, jaką człowiek, nie wiedząc o tym, bo przecież ta sytuuje się na poziomie nieświadomym, narzuca - jako podmiot - elementom odbieranym przez niego z zewnątrz. Tak zrozumiana nieświadomość - mająca funkcję symboliczną - nie ma żadnej treści, jest wyczerpana przez formalne, strukturalne prawa. Ale tylko te prawa mogą nadać znaczenie jakiejkolwiek treści.<br>Działalność umysłu ludzkiego dokonuje się zatem na dwóch poziomach; świadomym oraz nieświadomym. Świadome odpowiada temu, co konkretne, indywidualne, zmienne i przypadkowe, nieświadome zaś temu, co powszechne, ogólne i jednorodne.<br>Stwierdza się tu zatem niezmienność strukturalnego, nieświadomego wyposażenia człowieka; myślenie pierwotne, czyli
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego