Typ tekstu: Książka
Autor: Choiński Adam
Tytuł: Jeziora kuli ziemskiej
Rok: 2000
z danego typu w inny można przedstawić za pomocâ poniższego schematu (Dawydow i in. 1979):
wysychanie \rightarrow
typ węglanowy \rightleftharpoons typ siarczanowy \rightleftharpoons typ chlorkowy
\leftarrow uwilgocenie
Strefowość rozmieszczenia jezior mineralnych określa zależność mineralizacji wód od całokształtu warunków fizycznogeograficznych.

Typologie troficzne

Najbardziej powszechne są typologie troficzne, które dzielą jeziora według produktywności ich wód. Różnice występujące w tym względzie skłoniły E. Neumanna do stworzenia pierwszego prostego podziału, który wyodrębniał jeziora oligotroficzne i eutroficzne. Thienemann w 1932 r. rozszerzył ten podział o typ jezior dystroficznych oraz rozbudował powyższą klasyfikację, wydzielając:
-- jeziora o wykształceniu harmonijnym, cechujące się niewielką zmiennością czynników decydujących o rozwoju organizmów
z danego typu w inny można przedstawić za pomocâ poniższego schematu (Dawydow i in. 1979):<br>wysychanie \rightarrow<br>typ węglanowy \rightleftharpoons typ siarczanowy \rightleftharpoons typ chlorkowy<br>\leftarrow uwilgocenie<br>Strefowość rozmieszczenia jezior mineralnych określa zależność mineralizacji wód od całokształtu warunków fizycznogeograficznych.<br><br>&lt;tit&gt;Typologie troficzne&lt;/&gt;<br><br>Najbardziej powszechne są typologie troficzne, które dzielą jeziora według produktywności ich wód. Różnice występujące w tym względzie skłoniły E. Neumanna do stworzenia pierwszego prostego podziału, który wyodrębniał jeziora oligotroficzne i eutroficzne. Thienemann w 1932 r. rozszerzył ten podział o typ jezior dystroficznych oraz rozbudował powyższą klasyfikację, wydzielając:<br>-- jeziora o wykształceniu harmonijnym, cechujące się niewielką zmiennością czynników decydujących o rozwoju organizmów
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego