Typ tekstu: Książka
Autor: Wolanowski Lucjan
Tytuł: Upał i gorączka
Rok: 1996
dlatego, że ciało człowieka, który na nią zapadł, nabiera koloru szarego. Śmiertelność dochodziła do dziewięćdziesięciu procent. Winowajcą są wiciowce przenoszone przez pewne odmiany muchówek. Obserwuje się powiększenie wątroby i śledziony, obrzęki i biegunki.
- To, co występowało na terenie Azerbejdżanu, nie było kala-szar w naukowym znaczeniu tego określenia - mówi mi profesor Abulfas Jusuf-ohly Nadżafor z Instytutu Chorób Pasożytniczych i Medycyny Tropikalnej w Baku, kiedy rozmawiamy pewnego upalnego poranka. - Chodziło tu raczej o skórną odmianę leiszmaniozy. Choroba ta występowała na ziemi chyba jeszcze wcześniej, nim pojawiło się na niej stworzenie zwane człowiekiem.
Była ona chorobą zwierząt, ale kiedy człowiek począł oswajać
dlatego, że ciało człowieka, który na nią zapadł, nabiera koloru szarego. Śmiertelność dochodziła do dziewięćdziesięciu procent. Winowajcą są wiciowce przenoszone przez pewne odmiany muchówek. Obserwuje się powiększenie wątroby i śledziony, obrzęki i biegunki.<br> - To, co występowało na terenie Azerbejdżanu, nie było kala-szar w naukowym znaczeniu tego określenia - mówi mi profesor Abulfas Jusuf-ohly Nadżafor z Instytutu Chorób Pasożytniczych i Medycyny Tropikalnej w Baku, kiedy rozmawiamy pewnego upalnego poranka. - Chodziło tu raczej o skórną odmianę leiszmaniozy. Choroba ta występowała na ziemi chyba jeszcze wcześniej, nim pojawiło się na niej stworzenie zwane człowiekiem.<br> Była ona chorobą zwierząt, ale kiedy człowiek począł oswajać
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego