Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok: 2003
co łatwo uzyskać drogą ograniczenia wzrostu do górnej jego krawędzi. Taki kształt ma większość filtrujących organizmów rafowych, niezależnie od pochodzenia. Prąd wody, opływając stożek, wspomaga także przepływ przez jego ścianę.
Taki też kształt miały archeocjaty. Najpierwotniejsze z nich miały tylko zewnętrzną porowatą ściankę. Ich ewolucja polegała na rozwoju wewnętrznej ścianki, promienistych struktur i rozwoju złożoności porów (ryc. 6.2). W rejonach tropikalnych wczesnego kambru (najbliżej nas na Łużycach) tworzyły się z udziałem archeocjatów wapienne budowle (ryc. 6.3), być może i rafy. Wraz ze zmianą konfiguracji kontynentów i klimatu w końcu wczesnego kambru archeocjaty zniknęły jednak z zapisu kopalnego.
Słabo znamy
co łatwo uzyskać drogą ograniczenia wzrostu do górnej jego krawędzi. Taki kształt ma większość filtrujących organizmów rafowych, niezależnie od pochodzenia. Prąd wody, opływając stożek, wspomaga także przepływ przez jego ścianę.<br>Taki też kształt miały archeocjaty. Najpierwotniejsze z nich miały tylko zewnętrzną porowatą ściankę. Ich ewolucja polegała na rozwoju wewnętrznej ścianki, promienistych struktur i rozwoju złożoności porów (ryc. 6.2). W rejonach tropikalnych wczesnego kambru (najbliżej nas na Łużycach) tworzyły się z udziałem archeocjatów wapienne budowle (ryc. 6.3), być może i rafy. Wraz ze zmianą konfiguracji kontynentów i klimatu w końcu wczesnego kambru archeocjaty zniknęły jednak z zapisu kopalnego.<br>Słabo znamy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego