Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 37 (2934)
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
Galatami. Pierwszego odkrycia - grobu ciałopalnego z I w. po Chrystusie - dokonano tam przypadkowo. Dalsze znaleziska były już efektem przemyślanych prac. Pełczyska badano wielokrotnie, ale wciąż są atrakcyjnym miejscem poszukiwań.
Złoto i srebro
- To była najbogatsza osada celtycka w zachodniej Małopolsce - twierdzi Marcin Rudnicki. - Celtowie przybyli tu przed połową III w. przed Chrystusem, po najeździe na Macedonię i Grecję, gdzie złupili świątynię w Delfach. Zatrzymali się najprawdopodobniej ze względu na jakość gleb: czarnoziemów lessowych. Stworzyli też kilka innych enklaw - w okolicach Wrocławia, na Wyżynie Głubczyckiej, w pobliżu Sanoka. Ta jednak była najznaczniejsza.
Wyznacznikiem zamożności osady jest ilość ceramiki znajdowanej podczas wykopalisk. Celtowie, pierwsi
Galatami. Pierwszego odkrycia - grobu ciałopalnego z I w. po Chrystusie - dokonano tam przypadkowo. Dalsze znaleziska były już efektem przemyślanych prac. Pełczyska badano wielokrotnie, ale wciąż są atrakcyjnym miejscem poszukiwań.<br>&lt;tit1&gt;Złoto i srebro&lt;/&gt;<br>- &lt;who6&gt;To była najbogatsza osada celtycka w zachodniej Małopolsce&lt;/&gt; - twierdzi Marcin Rudnicki. - &lt;who6&gt;Celtowie przybyli tu przed połową III w. przed Chrystusem, po najeździe na Macedonię i Grecję, gdzie złupili świątynię w Delfach. Zatrzymali się najprawdopodobniej ze względu na jakość gleb: czarnoziemów lessowych. Stworzyli też kilka innych enklaw - w okolicach Wrocławia, na Wyżynie Głubczyckiej, w pobliżu Sanoka. Ta jednak była najznaczniejsza.&lt;/&gt;<br>Wyznacznikiem zamożności osady jest ilość ceramiki znajdowanej podczas wykopalisk. Celtowie, pierwsi
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego