Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Znak
Nr: 11
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1982
uważać za typowy ówczesnych pielgrzymek, czy też raczej odzwierciedla specyfikę grupy praskiej?
Wydaje mi się, że zawiera on sporo elementów wspólnych dla wszystkich pielgrzymek. Warszawska miała duży autorytet, nadawał ton innym. Zwłaszcza widać ten wpływ w dziedzinie strojów, chorągwi i elementów dekoracyjnych.
W XIX wieku wykrystalizowuje się oblicze pielgrzymek, zewnętrznie przestaje dominować charakter pokutny. Zwłaszcza wejście do Częstochowy jest radosne i uroczyste, na powitanie wychodzą orkiestry, kładzie się nacisk na stroje ludowe, będące wyrazem patriotycznej postawy.
Czy nadal przeważają miasta czy też pielgrzymki mają bardziej wiejski charakter?
Moje badania dotyczące okresu 1864-1914 wykazały, że 51% pielgrzymów stanowili przedstawiciele ludności miejskiej
uważać za typowy ówczesnych pielgrzymek, czy też raczej odzwierciedla specyfikę grupy praskiej?&lt;/&gt;<br>&lt;who2&gt;Wydaje mi się, że zawiera on sporo elementów wspólnych dla wszystkich pielgrzymek. Warszawska miała duży autorytet, nadawał ton innym. Zwłaszcza widać ten wpływ w dziedzinie strojów, chorągwi i elementów dekoracyjnych.<br>W XIX wieku wykrystalizowuje się oblicze pielgrzymek, zewnętrznie przestaje dominować charakter pokutny. Zwłaszcza wejście do Częstochowy jest radosne i uroczyste, na powitanie wychodzą orkiestry, kładzie się nacisk na stroje ludowe, będące wyrazem patriotycznej postawy.&lt;/&gt;<br>&lt;who1&gt;Czy nadal przeważają miasta czy też pielgrzymki mają bardziej wiejski charakter?&lt;/&gt;<br>&lt;who2&gt;Moje badania dotyczące okresu 1864-1914 wykazały, że 51% pielgrzymów stanowili przedstawiciele ludności miejskiej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego