Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
francuskiego prawodawstwa, rozszerzenie swobód obywatelskich, zniesienie poddaństwa i stopniowe uwłaszczenie chłopów, a także uprzemysłowienie kraju.
Napoleon w niewielkim tylko stopniu liczył się z sugestiami polskich polityków.
Zawezwał członków Komisji Rządzącej do Drezna i sam podyktował im główne punkty nowej konstytucji. Minister cesarski Hugues Maret ujął te wytyczne w 89 artykułów, przy czym delegacja polska mogła wpłynąć w sensie konserwatywnym tylko na drugorzędne ich sformułowania. Cesarz podpisał konstytucję 22 VII 1807r., a tekst jej przedstawiono Polakom następnego dnia, po wyjeździe Napoleona z Drezna. Był to więc tekst narzucony, nadany przez zdobywcę i przez niego też odwołalny.

11. Konstytucja 1807 r.

Ustrój Księstwa Warszawskiego
francuskiego prawodawstwa, rozszerzenie swobód obywatelskich, zniesienie poddaństwa i stopniowe uwłaszczenie chłopów, a także uprzemysłowienie kraju.<br>Napoleon w niewielkim tylko stopniu liczył się z sugestiami polskich polityków.<br>Zawezwał członków Komisji Rządzącej do Drezna i sam podyktował im główne punkty nowej konstytucji. Minister cesarski Hugues Maret ujął te wytyczne w 89 artykułów, przy czym delegacja polska mogła wpłynąć w sensie konserwatywnym tylko na drugorzędne ich sformułowania. Cesarz podpisał konstytucję 22 VII 1807r., a tekst jej przedstawiono Polakom następnego dnia, po wyjeździe Napoleona z Drezna. Był to więc tekst narzucony, nadany przez zdobywcę i przez niego też odwołalny.<br><br>11. Konstytucja 1807 r.<br><br>Ustrój Księstwa Warszawskiego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego