Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
poszczególnych liści w kłosie i okółkowym rozmieszczeniem odgałęzień. Od karbonu do triasu trwała epoka rozkwitu skrzypów drzewiastych - kalamitów (ryc. 12.10A). Pokrewne im klinolisty (Sphenophyllales) (ryc. 12.10B) miały prawdziwe liście podobne do miłorzębu.
Początki paproci Podobnie, przez zlanie ze sobą ustawionych w jednej płaszczyźnie rozgałęzień pędów, powstały z pędów psylofitów liście paproci. Był to proces, który dokonywał się bardzo powoli i zapewne niezależnie w kilku liniach ewolucyjnych. Pierwsze paprocie z blaszkami liściowymi znamy z końca dewonu, ale ich kształt odbiegał bardzo od pokroju listków paproci dzisiejszych, przypominając raczej liście miłorzębu.
Typowe liście paproci wykształciły się stopniowo w trakcie wczesnego karbonu
poszczególnych liści w kłosie i okółkowym rozmieszczeniem odgałęzień. Od karbonu do triasu trwała epoka rozkwitu skrzypów drzewiastych - kalamitów (ryc. 12.10A). Pokrewne im klinolisty (Sphenophyllales) (ryc. 12.10B) miały prawdziwe liście podobne do miłorzębu.<br>Początki paproci Podobnie, przez zlanie ze sobą ustawionych w jednej płaszczyźnie rozgałęzień pędów, powstały z pędów psylofitów liście paproci. Był to proces, który dokonywał się bardzo powoli i zapewne niezależnie w kilku liniach ewolucyjnych. Pierwsze paprocie z blaszkami liściowymi znamy z końca dewonu, ale ich kształt odbiegał bardzo od pokroju listków paproci dzisiejszych, przypominając raczej liście miłorzębu.<br>Typowe liście paproci wykształciły się stopniowo w trakcie wczesnego karbonu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego