Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
rozumowanie wedle schematu: "starożytni stworzyli piękności nieprześcignione" musiało prowadzić do powtarzania ujęć już znanych. Inaczej mówiąc: poeci, operując w materiale uznanym za zbiór zamknięty, musieli dokonywać zabiegu o charakterze kombinatorycznym, a ponieważ liczba sensownych kombinacji jest ograniczona, do naśladowania, które staje się już tylko powielaniem, zostaje ledwie krok.
Wiemy, że rekonstrukcji łaciny antycznej (odróżnianej od obiegowej łaciny wieków średnich) towarzyszyła rekonstrukcja świata obyczajów, przedmiotów, stosunków i gustów rzymskich (i poprzez rzymskie greckich). Tkwiło tu także niebezpieczeństwo: świat współczesny, objęty siatką pojęć antycznych, był raczej światem przebranym w antyczny kostium. Co więcej, ten kostium stawał się przedmiotem snobistycznej pretensjonalności.
Włoskie cinquecento, które
rozumowanie wedle schematu: "starożytni stworzyli piękności nieprześcignione" musiało prowadzić do powtarzania ujęć już znanych. Inaczej mówiąc: poeci, operując w materiale uznanym za zbiór zamknięty, musieli dokonywać zabiegu o charakterze kombinatorycznym, a ponieważ liczba sensownych kombinacji jest ograniczona, do naśladowania, które staje się już tylko powielaniem, zostaje ledwie krok.<br>Wiemy, że rekonstrukcji łaciny antycznej (odróżnianej od obiegowej łaciny wieków średnich) towarzyszyła rekonstrukcja świata obyczajów, przedmiotów, stosunków i gustów rzymskich (i poprzez rzymskie greckich). Tkwiło tu także niebezpieczeństwo: świat współczesny, objęty siatką pojęć antycznych, był raczej światem przebranym w antyczny kostium. Co więcej, ten kostium stawał się przedmiotem snobistycznej pretensjonalności.<br>Włoskie cinquecento, które
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego