Typ tekstu: Książka
Autor: Jarosz Maria
Tytuł: Samobójstwa
Rok: 1997
Kościoła o karach ziemskich nie było mowy: św. Augustyn głosi potępienie, nie zaś karanie samobójców. Późniejsze surowe kary stosowane wobec zmarłych śmiercią samobójczą nasuwają nieodparcie porównania z pogańskimi praktykami bezczeszczenia zwłok wrogów.

Potępienie samobójstwa, karanie jego sprawcy po śmierci, nie jest cechą wyróżniającą chrześcijan, spotykamy je także w nakazach innych religii. I tak Józef Flawiusz, w I wieku n.e. dowódca wojsk podbitych przez Rzymian, w przemówieniu do swoich żołnierzy (będących z uwagi na sytuację potencjalnymi samobójcami) stwierdził, że samobójstwo jest zbrodnią przeciw naturze i Bogu, który dał duszę człowiekowi w depozyt, nie wolno jej zatem samowolnie odrywać od ciała.

Potępienie
Kościoła o karach ziemskich nie było mowy: św. Augustyn głosi potępienie, nie zaś karanie samobójców. Późniejsze surowe kary stosowane wobec zmarłych śmiercią samobójczą nasuwają nieodparcie porównania z pogańskimi praktykami bezczeszczenia zwłok wrogów.<br><br>Potępienie samobójstwa, karanie jego sprawcy po śmierci, nie jest cechą wyróżniającą chrześcijan, spotykamy je także w nakazach innych religii. I tak Józef Flawiusz, w I wieku n.e. dowódca wojsk podbitych przez Rzymian, w przemówieniu do swoich żołnierzy (będących z uwagi na sytuację potencjalnymi samobójcami) stwierdził, że samobójstwo jest zbrodnią przeciw naturze i Bogu, który dał duszę człowiekowi w depozyt, nie wolno jej zatem samowolnie odrywać od ciała.<br><br> Potępienie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego