Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 35
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1988
francusku o historii polskiej. Pisał jak polski fachowiec, tak, że do jego książek sięgają Polacy, i położył dla nauki polskiej nieprzemijające zasługi. Nauczył się po polsku i Polskę - jak mi mówił - uważał za drugą ojczyznę.
Ambroise Jobert urodził się w Grenoble 8 lipca 1904 r. Zainteresowania jego skierowały się ku rewolucji francuskiej, ale jeszcze jako student zaprzyjaźnił się z nieco starszym od siebie Andre Latreille z uniwersytetu w Lyonie, który w Grenoble odbywał służbę wojskową. Latreille skierował zainteresowania Joberta ku doktrynie społecznej Kościoła o zabarwieniu radykalnym i lewicowym.
Po uzyskaniu licencjatury Jobert kontynuował studia w Lyonie, potem uczył przez rok w liceum
francusku o historii polskiej. Pisał jak polski fachowiec, tak, że do jego książek sięgają Polacy, i położył dla nauki polskiej nieprzemijające zasługi. Nauczył się po polsku i Polskę - jak mi mówił - uważał za drugą ojczyznę.<br>Ambroise Jobert urodził się w Grenoble 8 lipca 1904 r. Zainteresowania jego skierowały się ku rewolucji francuskiej, ale jeszcze jako student zaprzyjaźnił się z nieco starszym od siebie Andre Latreille z uniwersytetu w Lyonie, który w Grenoble odbywał służbę wojskową. Latreille skierował zainteresowania Joberta ku doktrynie społecznej Kościoła o zabarwieniu radykalnym i lewicowym.<br>Po uzyskaniu &lt;orig&gt;licencjatury&lt;/&gt; Jobert kontynuował studia w Lyonie, potem uczył przez rok w liceum
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego