Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
jednakowo. Gdy jest ich dużo, niebo ma barwę bladoniebieską („płowieje"). Intensywność zabarwienia nieba może więc stanowić orientacyjny wskaźnik czystości powietrza atmosferycznego.
Dobową sumę promieniowania rozproszonego oblicza się na podstawie zapisu pyranografu lub na podstawie wykresu jego przebiegu w ciągu doby sporządzonego na podstawie pomiarów terminowych. Dobowa suma tego promieniowania równa się powierzchni ograniczonej osią poziomą i krzywą przebiegu.

4.5. PROMIENIOWANIE SŁONECZNE CAŁKOWITE

Sumę promieniowania słonecznego bezpośredniego i rozproszonego nazywa się promieniowaniem całkowitym. Jego natężenie określa się względem powierzchni poziomej i można wyrazić je wzorem:

gdzie: Ic­ promieniowanie całkowite Słońca,
I ­ promieniowanie bezpośrednie Słońca,
Id­ promieniowanie rozproszone Słońca,
h ­ wysokość Słońca
jednakowo. Gdy jest ich dużo, niebo ma barwę bladoniebieską (&#132;płowieje"). Intensywność zabarwienia nieba może więc stanowić orientacyjny wskaźnik czystości powietrza atmosferycznego.<br> Dobową sumę promieniowania rozproszonego oblicza się na podstawie zapisu pyranografu lub na podstawie wykresu jego przebiegu w ciągu doby sporządzonego na podstawie pomiarów terminowych. Dobowa suma tego promieniowania równa się powierzchni ograniczonej osią poziomą i krzywą przebiegu. <br><br>&lt;tit&gt;4.5. PROMIENIOWANIE SŁONECZNE CAŁKOWITE&lt;/&gt;<br><br> Sumę promieniowania słonecznego bezpośredniego i rozproszonego nazywa się promieniowaniem całkowitym. Jego natężenie określa się względem powierzchni poziomej i można wyrazić je wzorem:<br><br> gdzie: Ic­ promieniowanie całkowite Słońca, <br> I ­ promieniowanie bezpośrednie Słońca, <br> Id­ promieniowanie rozproszone Słońca, <br> h ­ wysokość Słońca
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego