Typ tekstu: Książka
Autor: red. Gomulicka Barbara
Tytuł: Pisarze polskiego oświecenia
Rok: 1996
listów każdy. Przedstawia duże wartości jako źródło ciekawych informacji oraz jako „przyliteracka" forma przedromantyczna, teren kształtowania się słownictwa emocjonalnego i ekspresji uczuć.
Listy Wirtemberskiej do matki, pisane stale w okresach rozłąki, odwołują się przede wszystkim do modelu konwersacji, upowszechnionej w sztuce epistolarnej markizy de Sévigné. List-rozmowa, nie krępowana rygorami kompozycyjnymi, wielowątkowa, przeplatana rodzajowymi scenkami obyczajowymi, poświęcany jest różnym tematom. Częste są relacje z pobytów za granicą, w stolicy, w innych rezydencjach, informacje o rodzeństwie, poetach, o sobie, najistotniejszych wydarzeniach politycznych itd. List staje się terenem kształcenia pióra, różnicowania form narracyjnych, wzbogacania słownika, tak jak publicystyka oświeceniowa.
Po roku 1818
listów każdy. Przedstawia duże wartości jako źródło ciekawych informacji oraz jako &#132;przyliteracka" forma przedromantyczna, teren kształtowania się słownictwa emocjonalnego i ekspresji uczuć.<br> Listy Wirtemberskiej do matki, pisane stale w okresach rozłąki, odwołują się przede wszystkim do modelu konwersacji, upowszechnionej w sztuce epistolarnej markizy de Sévigné. List-rozmowa, nie krępowana rygorami kompozycyjnymi, wielowątkowa, przeplatana rodzajowymi scenkami obyczajowymi, poświęcany jest różnym tematom. Częste są relacje z pobytów za granicą, w stolicy, w innych rezydencjach, informacje o rodzeństwie, poetach, o sobie, najistotniejszych wydarzeniach politycznych itd. List staje się terenem kształcenia pióra, różnicowania form narracyjnych, wzbogacania słownika, tak jak publicystyka oświeceniowa.<br> Po roku 1818
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego