Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
dokuczliwe zobowiązanie, stał się zaś właścicielem "bajońskich sum", których nie umiał upłynnić. Wartość dóbr ziemskich spadła wraz z cenami zboża, większość dłużników-ziemian okazała się niewypłacalna, a rząd nie decydował się stosować wobec nich środków przymusu.
Przez cały czas istnienia Księstwo znajdowało się w finansowej zależności od skarbu francuskiego, co rzutowało i na zależność polityczną.
Jednym ze środków wypłacania się cesarzowi było polskie "mięso armatnie". Kontyngent zbrojny Księstwa ustalono na 30 tys. Ponadto z resztek legionów Dąbrowskiego utworzono tzw. Legię Nadwiślańską, którą rozbudowano stopniowo do ok. 10 tys.
ludzi i wcielono do armii francuskiej. Osobny pułk szwoleżerów (lekkokonnych) włączono do gwardii
dokuczliwe zobowiązanie, stał się zaś właścicielem "bajońskich sum", których nie umiał upłynnić. Wartość dóbr ziemskich spadła wraz z cenami zboża, większość dłużników-ziemian okazała się niewypłacalna, a rząd nie decydował się stosować wobec nich środków przymusu.<br>Przez cały czas istnienia Księstwo znajdowało się w finansowej zależności od skarbu francuskiego, co rzutowało i na zależność polityczną.<br>Jednym ze środków wypłacania się cesarzowi było polskie "mięso armatnie". Kontyngent zbrojny Księstwa ustalono na 30 tys. Ponadto z resztek legionów Dąbrowskiego utworzono tzw. Legię Nadwiślańską, którą rozbudowano stopniowo do ok. 10 tys.<br>ludzi i wcielono do armii francuskiej. Osobny pułk szwoleżerów (lekkokonnych) włączono do gwardii
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego