Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
W blaszce tej występują pojedyncze grudki chłonne oraz granulocyty kwasochłonne, które mogą przenikać do nabłonka krypt. Blaszkę mięśniową błony śluzowej tworzą dwa pokłady (czasem kilka) komórek mięśniowych gładkich, które krzyżują się lub przeplatają ze sobą.
Tkanka podśluzowa (ryc. 87) jest zbudowana z tkanki łącznej luźnej, w której obrębie znajdują się sploty naczyniowe oraz splot nerwów. U zwierząt pewnych gatunków (np. u świni) w tkance podśluzowej występują gruczoły. Są to zmodyfikowane gruczoły jelitowe, które rozrastając się przebijają blaszkę mięśniową błony śluzowej i rozgałęziają się w tkance podśluzowej. Gruczoły te z reguły są otoczone tkanką limfatyczną i grudkami chłonnymi.
Błona mięśniowa (ryc. 87
W blaszce tej występują pojedyncze grudki chłonne oraz granulocyty kwasochłonne, które mogą przenikać do nabłonka krypt. Blaszkę mięśniową błony śluzowej tworzą dwa pokłady (czasem kilka) komórek mięśniowych gładkich, które krzyżują się lub przeplatają ze sobą.<br>Tkanka podśluzowa (ryc. 87) jest zbudowana z tkanki łącznej luźnej, w której obrębie znajdują się sploty naczyniowe oraz splot nerwów. U zwierząt pewnych gatunków (np. u świni) w tkance podśluzowej występują gruczoły. Są to zmodyfikowane gruczoły jelitowe, które rozrastając się przebijają blaszkę mięśniową błony śluzowej i rozgałęziają się w tkance podśluzowej. Gruczoły te z reguły są otoczone tkanką limfatyczną i grudkami chłonnymi.<br>Błona mięśniowa (ryc. 87
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego