Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 7
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
rozpisywała się na ten temat szeroko, Andrzejowi nadano wiele przydomków - "dżentelmena białych tras" i tym podobnych" (Kronika śnieżnych tras, s. 145). Za swoją postawę Andrzej Bachleda Curuś otrzymał puchar Fair Play, ufundowany przez UNESCO w 1970 r. w Paryżu, a jego czyn został uznany za najpiękniejszy czyn roku w światowym sporcie. Był pierwszym Polakiem, który otrzymał to wyróżnienie. W tym samym roku na Mistrzostwach Świata FIS w Val Gardena, we Włoszech zdobył trzecie miejsce w trójkombinacji alpejskiej. Był to pierwszy medal zdobyty przez Polaka na narciarskich trasach alpejskich. W czasie tych zawodów przeszedł też trudne chwile. Przed zawodami, wspomina, że był