Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
chcieć więc rzecz solidnie przeprowadzić, łączyłoby się to ze żmudnym preparowaniem skamieniałości, równie niewdzięcznym liczeniem i zakończyłoby się, jak to zwykle bywa, niejednoznacznymi wnioskami. Póki nie zostanie to przeprowadzone, pamięć o brzytwie Occama zmusza nas do przyjęcia, że rok na Ziemi miał zawsze 365 dni, a miesiąc księżycowy 29.
Zmiany środowiskowe wykazują też rytmiczność o większych niż roczne okresach.
Jest to, przede wszystkim, skutek cyklicznych zmian nachylenia osi obrotu Ziemi w stosunku do płaszczyzny jej orbity. Nasłonecznienie wpływa na intensywność procesów biologicznych, która z kolei uwidacznia się w cyklicznej sedymentacji.
Odczytywanie cykliczności tego typu (Milankovićia) należy więc już raczej do geologii
chcieć więc rzecz solidnie przeprowadzić, łączyłoby się to ze żmudnym preparowaniem skamieniałości, równie niewdzięcznym liczeniem i zakończyłoby się, jak to zwykle bywa, niejednoznacznymi wnioskami. Póki nie zostanie to przeprowadzone, pamięć o brzytwie Occama zmusza nas do przyjęcia, że rok na Ziemi miał zawsze 365 dni, a miesiąc księżycowy 29.<br>Zmiany środowiskowe wykazują też rytmiczność o większych niż roczne okresach.<br>Jest to, przede wszystkim, skutek cyklicznych zmian nachylenia osi obrotu Ziemi w stosunku do płaszczyzny jej orbity. Nasłonecznienie wpływa na intensywność procesów biologicznych, która z kolei uwidacznia się w cyklicznej sedymentacji.<br>Odczytywanie cykliczności tego typu (Milankovićia) należy więc już raczej do geologii
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego