Typ tekstu: Książka
Autor: Jania Jacek
Tytuł: Glacjologia
Rok: 1993
śniegu na albedo, a tym samym na topnienie omawiają szeroko I.A. Zotikow (1982) i S.G. Warren (1984). Przeważa pogląd, że o wielkości albedo decydują cienkie, powierzchniowe warstwy lodu, gdzie współczynnik ekstynkcji w wyniku rozpraszania osiąga 0,25 i zmniejsza się do 0,05 na głębokości 10 cm.
Rozpraszanie światła i większe pochłanianie promieniowania długofalowego sprawia, że odnosimy wrażenie, iż lód jest niebieski. Jest ono tym większe, im mniej jest domieszek w lodzie. Duża liczba pęcherzyków powietrza powoduje intensywniejsze rozpraszanie i mamy wrażenie barwy białej.

Właściwości elektryczne lodu

W polu elektrycznym lód zachowuje się jak ciało dielektryczne (izolator). Jak już
śniegu na albedo, a tym samym na topnienie omawiają szeroko I.A. Zotikow (1982) i S.G. Warren (1984). Przeważa pogląd, że o wielkości albedo decydują cienkie, powierzchniowe warstwy lodu, gdzie współczynnik ekstynkcji w wyniku rozpraszania osiąga 0,25 i zmniejsza się do 0,05 na głębokości 10 cm.<br> Rozpraszanie światła i większe pochłanianie promieniowania długofalowego sprawia, że odnosimy wrażenie, iż lód jest niebieski. Jest ono tym większe, im mniej jest domieszek w lodzie. Duża liczba pęcherzyków powietrza powoduje intensywniejsze rozpraszanie i mamy wrażenie barwy białej. <br><br>&lt;tit&gt;Właściwości elektryczne lodu&lt;/&gt;<br><br> W polu elektrycznym lód zachowuje się jak ciało dielektryczne (izolator). Jak już
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego