Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Mathesis Polska
Nr: 3-4
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1930
mamy w statyce, gdzie układom sił, będących w równowadze i spełniających pewne dodatkowe warunki, można przyporządkować konfiguracje wielościenne i odwrotne.
Bardzo obszerny rozdział poświęcił autor teorji figury Pascala. Jeżeli obierzemy sześć punktów na stożkowej (która nie jest zniekształcona) i weźmiemy pod uwagę wszystkie permutacje tych punktów, to otrzymamy 60 różnych sześciokątów. Punkty przecięcia boków przeciwległych tych sześciokątów i odpowiednie proste Pascala utworzą konfigurację (454, 603), o ile pominiemy wypadek, w którym nie wszystkie te punkty i proste są różne od siebie, co może się zdarzyć tylko przy pewnych wyjątkowych położeniach wierzchołków sześcioboku.
Zachodzi tu naprzykład następujące interesujące twierdzenie. Jeżeli pięć wierzchołków
mamy w statyce, gdzie układom sił, będących w równowadze i spełniających pewne dodatkowe warunki, można przyporządkować konfiguracje wielościenne i odwrotne.<br>Bardzo obszerny rozdział poświęcił autor teorji figury Pascala. Jeżeli obierzemy sześć punktów na stożkowej (która nie jest zniekształcona) i weźmiemy pod uwagę wszystkie permutacje tych punktów, to otrzymamy 60 różnych sześciokątów. Punkty przecięcia boków przeciwległych tych sześciokątów i odpowiednie proste Pascala utworzą konfigurację (45&lt;_&gt;4&lt;/_&gt;, 60&lt;_&gt;3&lt;/_&gt;), o ile pominiemy wypadek, w którym nie wszystkie te punkty i proste są różne od siebie, co może się zdarzyć tylko przy pewnych wyjątkowych położeniach wierzchołków sześcioboku.<br>Zachodzi tu naprzykład następujące interesujące twierdzenie. Jeżeli pięć wierzchołków
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego