Typ tekstu: Książka
Autor: Matejuk Piotr
Tytuł: Wojskowe przyrządy optyczne w II Rzeczypospolitej
Rok: 1997
przezierniki. Po uwzględnieniu wyeksportowanych 180 przezierników do Szwecji pozostała nadwyżka 120 przezierników, w które można było wyposażyć 60 tego rodzaju armat.
Jedynym przyrządem celowniczym, którego dostarczono mniej niż posiadano sprzętu, był przeciwlotniczy aparat centralny wz. PZO-Lev. Przyczyny i skutki tego stanu omówiono na s. 118. Pozostały wymieniony w omawianej tabeli sprzęt był dostatecznie wyposażony w przyrządy celownicze.
W grupie przyrządów obserwacyjno-pomiarowych najwięcej (60000 sztuk) wyprodukowano lornetek pryzmatycznych, a mimo to tylko około 46% oficerów i podchorążych w okresie mobilizacji powszechnej mogło być zaopatrzonych w lornetki.
Zapewne z tego również względu Departament Uzbrojenia podjął decyzję równoległego produkowania znacznie zwiększonej liczby
przezierniki. Po uwzględnieniu wyeksportowanych 180 przezierników do Szwecji pozostała nadwyżka 120 przezierników, w które można było wyposażyć 60 tego rodzaju armat.<br>Jedynym przyrządem celowniczym, którego dostarczono mniej niż posiadano sprzętu, był przeciwlotniczy aparat centralny wz. PZO-Lev. Przyczyny i skutki tego stanu omówiono na s. 118. Pozostały wymieniony w omawianej tabeli sprzęt był dostatecznie wyposażony w przyrządy celownicze.<br>W grupie przyrządów obserwacyjno-pomiarowych najwięcej (60000 sztuk) wyprodukowano lornetek pryzmatycznych, a mimo to tylko około 46% oficerów i podchorążych w okresie mobilizacji powszechnej mogło być zaopatrzonych w lornetki.<br>Zapewne z tego również względu Departament Uzbrojenia podjął decyzję równoległego produkowania znacznie zwiększonej liczby
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego