Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
wypełnionych płynem tkankowym. Ściany ich tworzy mezenchyma, której komórki wyodrębniają się z chwilą, gdy w naczyniach zaczyna krążyć krew, przekształcają się w śródbłonek naczyniowy. Pozostałe warstwy ściany naczyń krwionośnych powstają z otaczającej mezenchymy.
Naczynia krwionośne spełniają trojaką funkcję: 1. przeprowadzają krew (czynią to przede wszystkim duże pnie naczyniowe, jak aorta, tętnica płucna, żyły płucne i żyły główne), 2. regulują dopływ krwi do narządów (czynią to naczynia średniego i małego kalibru, w których funkcja regulująca dopływ krwi przeważa nad funkcją przeprowadzania krwi), 3. obsługują proces przemiany materii (naczynia włosowate).
Naczynia włosowate (vasa haemocapillaria) występują prawie we wszystkich tkankach, przy czym ich liczba jest
wypełnionych płynem tkankowym. Ściany ich tworzy mezenchyma, której komórki wyodrębniają się z chwilą, gdy w naczyniach zaczyna krążyć krew, przekształcają się w śródbłonek naczyniowy. Pozostałe warstwy ściany naczyń krwionośnych powstają z otaczającej mezenchymy.<br>Naczynia krwionośne spełniają trojaką funkcję: 1. przeprowadzają krew (czynią to przede wszystkim duże pnie naczyniowe, jak aorta, tętnica płucna, żyły płucne i żyły główne), 2. regulują dopływ krwi do narządów (czynią to naczynia średniego i małego kalibru, w których funkcja regulująca dopływ krwi przeważa nad funkcją przeprowadzania krwi), 3. obsługują proces przemiany materii (naczynia włosowate).<br>Naczynia włosowate (vasa haemocapillaria) występują prawie we wszystkich tkankach, przy czym ich liczba jest
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego