Typ tekstu: Książka
Autor: Przewłocki Stefan
Tytuł: Geodezja dla inżynierii środowiska
Rok wydania: 1998
Rok powstania: 1997
zagospodarowania terenu. Dla dużych inwestycji lokalizację budowli w terenie wyznacza się na ogół z dokładnością do kilku centymetrów. Następnie dla każdego obiektu zakłada się ramę geodezyjną i od tej ramy tyczy się z odpowiednio dużą dokładnością układ głównych osi obiektu stanowiący tzw. osnowę budowlano-montażową. Poszczególne punkty budowli i urządzeń tyczy się z żądaną dokładnością względem głównych osi obiektu lub wprost z ramy geodezyjnej.
Biorąc pod uwagę sposób dochodzenia do poszukiwanych pozycji tyczonych punktów, można wyróżnić dwie zasadnicze metody tyczenia:
- tyczenie jednoetapowe; jest to metoda tyczenia polegająca na znalezieniu pozycji nominalnych bez posługiwania się utrwalanymi w jakiś sposób pozycjami przybliżonymi.
- tyczenie
zagospodarowania terenu. Dla dużych inwestycji lokalizację budowli w terenie wyznacza się na ogół z dokładnością do kilku centymetrów. Następnie dla każdego obiektu zakłada się ramę geodezyjną i od tej ramy tyczy się z odpowiednio dużą dokładnością układ głównych osi obiektu stanowiący tzw. osnowę budowlano-montażową. Poszczególne punkty budowli i urządzeń tyczy się z żądaną dokładnością względem głównych osi obiektu lub wprost z ramy geodezyjnej.<br>Biorąc pod uwagę sposób dochodzenia do poszukiwanych pozycji tyczonych punktów, można wyróżnić dwie zasadnicze metody tyczenia:<br>- tyczenie jednoetapowe; jest to metoda tyczenia polegająca na znalezieniu pozycji nominalnych bez posługiwania się utrwalanymi w jakiś sposób pozycjami przybliżonymi.<br>- tyczenie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego