Typ tekstu: Książka
Autor: Matejuk Piotr
Tytuł: Wojskowe przyrządy optyczne w II Rzeczypospolitej
Rok: 1997
Peryskop odwracalny czołgowy G wz. 36

Wynalazcą i konstruktorem tego peryskopu był mjr R. Gundlach, kierownik Działu Projektów i Konstrukcji Biura Badań Technicznych Broni Pancernych (fot. 4.26).
Istota wynalazku polegała na zastosowaniu w konstrukcji peryskopu ruchomego pryzmatu, który po wprowadzeniu w układ optyczny umożliwiał obserwację przedmiotów znajdujących się z tyłu obserwatora bez zmiany położenia jego głowy. Wymagane było jedynie obrócenie peryskopu wokół jego osi pionowej o 180o.
Na peryskop wynalazcy przyznano 19.08.1936 r. brytyjski patent Nr 452263 (pierwsza strona tego patentu stanowi załącznik 6).



Analizując konstrukcję peryskopu, należy podkreślić, iż spełniała ona poza możliwością obserwacji przedmiotów z tyłu
Peryskop odwracalny czołgowy G wz. 36&lt;/&gt;<br><br> Wynalazcą i konstruktorem tego peryskopu był mjr R. Gundlach, kierownik Działu Projektów i Konstrukcji Biura Badań Technicznych Broni Pancernych (fot. 4.26).<br>Istota wynalazku polegała na zastosowaniu w konstrukcji peryskopu ruchomego pryzmatu, który po wprowadzeniu w układ optyczny umożliwiał obserwację przedmiotów znajdujących się z tyłu obserwatora bez zmiany położenia jego głowy. Wymagane było jedynie obrócenie peryskopu wokół jego osi pionowej o 180o.<br>Na peryskop wynalazcy przyznano 19.08.1936 r. brytyjski patent Nr 452263 (pierwsza strona tego patentu stanowi załącznik 6).<br><br>&lt;gap&gt;<br><br> Analizując konstrukcję peryskopu, należy podkreślić, iż spełniała ona poza możliwością obserwacji przedmiotów z tyłu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego