Typ tekstu: Tekst pisany
Autor: Cywiński Bohdan
Tytuł: Rodowody niepokornych
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1971
alternatywy wyborów postaw.
O trudności wyrokowania czegokolwiek na temat mentalności społecznej ujmowanej en gros mówiliśmy już uprzednio. Informacje na ten temat są skąpe, oceny często sprzeczne, a dokładną analizą odpowiednich źródeł nikt jeszcze nie zdążył w sposób całościowy się zająć. Skazani więc jesteśmy na hipotezy raczej niż na pełnowartościowe i udokumentowane twierdzenia. Niektóre jednak cechy tamtego społeczeństwa wydają się w świetle literatury, publicystyki, materiałów wspomnieniowych i syntez historyków - bezsporne.
Zgodnie z tymi świadectwami mentalność społeczną tamtej epoki, to jest przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, określały przede wszystkim - jak się zdaje - trzy elementy wspólne.
Pierwszym była ocena istniejącej sytuacji. Ocena ta, niewątpliwie
alternatywy wyborów postaw.<br>O trudności wyrokowania czegokolwiek na temat mentalności społecznej ujmowanej en gros mówiliśmy już uprzednio. Informacje na ten temat są skąpe, oceny często sprzeczne, a dokładną analizą odpowiednich źródeł nikt jeszcze nie zdążył w sposób całościowy się zająć. Skazani więc jesteśmy na hipotezy raczej niż na pełnowartościowe i udokumentowane twierdzenia. Niektóre jednak cechy tamtego społeczeństwa wydają się w świetle literatury, publicystyki, materiałów wspomnieniowych i syntez historyków - bezsporne.<br>Zgodnie z tymi świadectwami mentalność społeczną tamtej epoki, to jest przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, określały przede wszystkim - jak się zdaje - trzy elementy wspólne.<br>Pierwszym była ocena istniejącej sytuacji. Ocena ta, niewątpliwie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego