Typ tekstu: Książka
Autor: Bilica Jerzy
Tytuł: Telefony z Eufonii. Felietony wygłaszane 1991-1992 w Programie II Polskiego Radia
Rok wydania: 1995
Lata powstania: 1991-1992
je można nazwać "Zuchem Muzycznym"!
6 października 1992

O tonacjonalizmie

Coraz częściej przychodzi mi wypowiadać formułkę "A nie mówiłem?!" Tym razem wypowiadam ją bez jakiejkolwiek satysfakcji.
Mówiłem swego czasu o tonacjonalizmie. Apelowałem do Eufończyków, by się go wystrzegali jak ognia. "Tonacjonalizm bowiem - ostrzegałem - można łatwo zaprószyć, gdyż tli się chyłkiem, ukradkiem, lecz rozdmuchany, może buchnąć wielkim ogniem."
Czym jest tonacjonalizm?
Jest zwyrodniałą formą tonalności polegającą na nieuzasadnionym ograniczaniu się do jednej wyróżnionej tonacji i zaciekłym prześladowaniu pozostałych.
W systemie tonalnym dur-moll możliwe są 24 różne tonacje: 12 durowych i 12 molowych, czyli akurat tyle, by każda godzina dnia i nocy
je można nazwać "Zuchem Muzycznym"! <br>6 października 1992<br><br>&lt;tit&gt;O tonacjonalizmie&lt;/&gt;<br><br>Coraz częściej przychodzi mi wypowiadać formułkę "A nie mówiłem?!" Tym razem wypowiadam ją bez jakiejkolwiek satysfakcji.<br>Mówiłem swego czasu o tonacjonalizmie. Apelowałem do Eufończyków, by się go wystrzegali jak ognia. "Tonacjonalizm bowiem - ostrzegałem - można łatwo zaprószyć, gdyż tli się chyłkiem, ukradkiem, lecz rozdmuchany, może buchnąć wielkim ogniem."<br>Czym jest tonacjonalizm?<br>Jest zwyrodniałą formą tonalności polegającą na nieuzasadnionym ograniczaniu się do jednej wyróżnionej tonacji i zaciekłym prześladowaniu pozostałych.<br>W systemie tonalnym dur-moll możliwe są 24 różne tonacje: 12 durowych i 12 molowych, czyli akurat tyle, by każda godzina dnia i nocy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego