Typ tekstu: Książka
Autor: Siwicka Dorota, Bieńczyk Marek, Nawarecki Aleksander
Tytuł: Szybko i szybciej
Rok: 1996
wyłączenie z czasu ujawnia brak osobistego życia mimo wszelkich jego pozorów: żony, dwójki dzieci, domu, przed którym idyllicznie hasają wiewiórki. Rozwój zdarzeń i utrata cennej posiadłości stają się tylko potwierdzeniem tego "ogołocenia".
Drugim odkryciem, uzyskanym dzięki spowolnieniu, jest uzmysłowienie sobie, że forma czasu nakazująca odpychać przeszłość w imię przyszłości ostatecznie unicestwia także smak teraźniejszości. Tak wychodzi na jaw paradoks hedonizmu: przyjemność, jako norma, niszczy przyjemność. Jak mówi bohater: "żadne z nas nie umie żyć teraźniejszością, ciągle gonimy za złudą doskonałości innego miejsca i czasu". Przyjemne okazuje się jedynie oczekiwanie na przyjemność.
Uciekając w siebie przed dręczącym "ościeniem" bohater Lodge'a narusza przekonania
wyłączenie z czasu ujawnia brak osobistego życia mimo wszelkich jego pozorów: żony, dwójki dzieci, domu, przed którym idyllicznie hasają wiewiórki. Rozwój zdarzeń i utrata cennej posiadłości stają się tylko potwierdzeniem tego "ogołocenia".<br>Drugim odkryciem, uzyskanym dzięki spowolnieniu, jest uzmysłowienie sobie, że forma czasu nakazująca odpychać przeszłość w imię przyszłości ostatecznie unicestwia także smak teraźniejszości. Tak wychodzi na jaw paradoks hedonizmu: przyjemność, jako norma, niszczy przyjemność. Jak mówi bohater: "żadne z nas nie umie żyć teraźniejszością, ciągle gonimy za złudą doskonałości innego miejsca i czasu". Przyjemne okazuje się jedynie oczekiwanie na przyjemność.<br>Uciekając w siebie przed dręczącym "ościeniem" bohater Lodge'a narusza przekonania
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego