Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
W XIV w. za panowania Giedymina i jego syna Olgierda, dzięki ogromnemu rozrostowi terytorialnemu i wzmocnieniu organizacji wewnętrznej, Litwa doszła do dużego znaczenia politycznego.

Sytuacja zmieniła się jednak pod koniec tego stulecia. Na zachodzie rosło zagrożenie ze strony Zakonu krzyżackiego, który pod hasłem chrystianizacji organizował zbrojne wyprawy na Litwę, zmierzając w istocie do jej opanowania. Najbardziej narażona na ataki krzyżackie była Żmudź. Na wschodzie coraz potężniejszy książę moskiewski Dymitr Doński - sławny pogromca Tatarów na Kulikowym Polu (1380) - dążył do wyzwolenia ziem ruskich spod jarzma Złotej Ordy i zjednoczenia ich pod swym berłem, godząc tym samym w interesy Litwy.

Wejście do wspólnoty chrześcijańskiej
W XIV w. za panowania Giedymina i jego syna Olgierda, dzięki ogromnemu rozrostowi terytorialnemu i wzmocnieniu organizacji wewnętrznej, Litwa doszła do dużego znaczenia politycznego.<br><br>Sytuacja zmieniła się jednak pod koniec tego stulecia. Na zachodzie rosło zagrożenie ze strony Zakonu krzyżackiego, który pod hasłem chrystianizacji organizował zbrojne wyprawy na Litwę, zmierzając w istocie do jej opanowania. Najbardziej narażona na ataki krzyżackie była Żmudź. Na wschodzie coraz potężniejszy książę moskiewski Dymitr Doński - sławny pogromca Tatarów na Kulikowym Polu (1380) - dążył do wyzwolenia ziem ruskich spod jarzma Złotej Ordy i zjednoczenia ich pod swym berłem, godząc tym samym w interesy Litwy.<br><br>Wejście do wspólnoty chrześcijańskiej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego