Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
nazwał „efektem motyla". W uproszczeniu oznacza to, że przyczyny tak błahe, jak trzepot motylich skrzydeł np. w Europie może w tak znacznym stopniu wpłynąć na stan atmosfery, że wywoła tajfun w Azji Południowo-Wschodniej.
Bliższe badania nieliniowego zjawiska konwekcji, przy zachowaniu w modelu tylko tych jego elementów, które informowały, w jaki sposób różne cechy wzajemnie na siebie wpływają, pozwoliły wspomnianemu badaczowi stwierdzić, że wartości liczbowe uzyskane w kolejnych krokach liczenia, na początku wykazują oscylacje okresowe o coraz większej amplitudzie, a następnie wyniki cechuje przypadkowość, wahania przestają być okresowe, nie wykazują żadnej regularności, a więc stają się chaotyczne (rys. 10.3.1).
Sformułowana
nazwał &#132;efektem motyla". W uproszczeniu oznacza to, że przyczyny tak błahe, jak trzepot motylich skrzydeł np. w Europie może w tak znacznym stopniu wpłynąć na stan atmosfery, że wywoła tajfun w Azji Południowo-Wschodniej.<br> Bliższe badania nieliniowego zjawiska konwekcji, przy zachowaniu w modelu tylko tych jego elementów, które informowały, w jaki sposób różne cechy wzajemnie na siebie wpływają, pozwoliły wspomnianemu badaczowi stwierdzić, że wartości liczbowe uzyskane w kolejnych krokach liczenia, na początku wykazują oscylacje okresowe o coraz większej amplitudzie, a następnie wyniki cechuje przypadkowość, wahania przestają być okresowe, nie wykazują żadnej regularności, a więc stają się chaotyczne (rys. 10.3.1).<br> Sformułowana
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego