Typ tekstu: Książka
Autor: Heller Michał
Tytuł: Usprawiedliwienie wszechświata
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1982
służyć jako zegar wskazujący kierunek upływania czasu. Rozważmy bowiem dwa różne stany Wszechświata, nie zakładając z góry, który z nich jest wcześniejszy, a który późniejszy.
Jeśli Wszechświat się rozszerza, to w jednym z tych stanów średnia gęstość materii będzie mniejsza, w drugim zaś większa. Natychmiast widzimy, że stan Wszechświata z większą gęstością materii jest wcześniejszy, a stan Wszechświata z mniejszą gęstością - późniejszy. Wynika to oczywiście stąd, że Wszechświat rozrzedza się w miarę ekspansji. Możemy więc mówić o zegarze kosmologicznym wyznaczającym kierunek czasu; wskazówką tego zegara jest średnia gęstość materii we Wszechświecie.
Znowu chwila zdziwienia i zadumy: to, że dzień wczorajszy minął
służyć jako zegar wskazujący kierunek upływania czasu. Rozważmy bowiem dwa różne stany Wszechświata, nie zakładając z góry, który z nich jest wcześniejszy, a który późniejszy.<br>Jeśli Wszechświat się rozszerza, to w jednym z tych stanów średnia gęstość materii będzie mniejsza, w drugim zaś większa. Natychmiast widzimy, że stan Wszechświata z większą gęstością materii jest wcześniejszy, a stan Wszechświata z mniejszą gęstością - późniejszy. Wynika to oczywiście stąd, że Wszechświat rozrzedza się w miarę ekspansji. Możemy więc mówić o zegarze kosmologicznym wyznaczającym kierunek czasu; wskazówką tego zegara jest średnia gęstość materii we Wszechświecie.<br>Znowu chwila zdziwienia i zadumy: to, że dzień wczorajszy minął
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego