Typ tekstu: Książka
Autor: Jania Jacek
Tytuł: Glacjologia
Rok: 1993
do przejścia firnu w lód lodowcowy. Proces ten trwa zwykle od 100 do 3 tys. lat. Niemniej jednak wyniki z Grenlandii i Antarktydy wskazują, że wiek pęcherzyków jest ok. 100 lat młodszy od wieku lodu (Schwander, Stauffer, 1984; Oeschger i in., 1985).
Badania zawartości dwutlenku węgla w lodzie z głębszych wierceń grenlandzkich i antarktycznych wskazują na wyższy wzrost zawartości CO w atmosferze na przejściu od ostatniego zlodowacenia do holocenu (Neftel i in., 1982). Zbadanie przyczyn tego wzrostu ma ogromne znaczenie przy określeniu relacji zawartości CO w atmosferze do zmian klimatycznych.
Innymi domieszkami w lodzie są ciecze, sole i wtrącenia nierozpuszczalne. Wtrącenia
do przejścia firnu w lód lodowcowy. Proces ten trwa zwykle od 100 do 3 tys. lat. Niemniej jednak wyniki z Grenlandii i Antarktydy wskazują, że wiek pęcherzyków jest ok. 100 lat młodszy od wieku lodu (Schwander, Stauffer, 1984; Oeschger i in., 1985).<br> Badania zawartości dwutlenku węgla w lodzie z głębszych wierceń grenlandzkich i antarktycznych wskazują na wyższy wzrost zawartości CO w atmosferze na przejściu od ostatniego zlodowacenia do holocenu (Neftel i in., 1982). Zbadanie przyczyn tego wzrostu ma ogromne znaczenie przy określeniu relacji zawartości CO w atmosferze do zmian klimatycznych.<br> Innymi domieszkami w lodzie są ciecze, sole i wtrącenia nierozpuszczalne. Wtrącenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego