Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok: 2003
Dlatego sześcionogość powstała niezależnie w różnych liniach rozwojowych tzw. owadów bezskrzydłych. Z ekologicznego punktu widzenia najważniejszą z tych gałęzi sześcionogich wijów są skoczogonki Collembola, znane od wczesnego dewonu i niewiele od tego czasu zmienione. Rzeczywiste związki z owadami mają jedynie szczeciogonki Thysanura, znane od środkowego dewonu i anatomicznie pośrednie pomiędzy wijami a owadami skrzydlatymi.

Dwuparce Rozwój zwierzęcych zespołów lądowych z krocionogami, skoczogonkami,
a być może pratchawcami i niesporczakami, uczynił lądy
atrakcyjne również dla drapieżników. Już wśród psylofitów żerowały pierwsze drapieżne stawonogi. Jedną z najpierwotniejszych ich grup są dwuparce (Chilopoda; ryc. 13.2; 13.4B) pochodzące zapewne od roślinożernych pierwszych wijów.
Powstanie
Dlatego sześcionogość powstała niezależnie w różnych liniach rozwojowych tzw. owadów bezskrzydłych. Z ekologicznego punktu widzenia najważniejszą z tych gałęzi sześcionogich wijów są skoczogonki Collembola, znane od wczesnego dewonu i niewiele od tego czasu zmienione. Rzeczywiste związki z owadami mają jedynie szczeciogonki Thysanura, znane od środkowego dewonu i anatomicznie pośrednie pomiędzy wijami a owadami skrzydlatymi.<br>&lt;page nr=324&gt;<br>Dwuparce Rozwój zwierzęcych zespołów lądowych z krocionogami, skoczogonkami,<br>a być może pratchawcami i niesporczakami, uczynił lądy <br>atrakcyjne również dla drapieżników. Już wśród psylofitów żerowały pierwsze drapieżne stawonogi. Jedną z najpierwotniejszych ich grup są dwuparce (Chilopoda; ryc. 13.2; 13.4B) pochodzące zapewne od roślinożernych pierwszych wijów.<br>Powstanie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego