Typ tekstu: Książka
Autor: Siwicka Dorota, Bieńczyk Marek, Nawarecki Aleksander
Tytuł: Szybko i szybciej
Rok: 1996
umykających zdarzeń nie istnieją. To właśnie dzięki nowinie jakaś jedna część świata komunikuje się innej. Znika wtedy szczelina między "tam" i "tu", między "wtedy" i "teraz". Świat na chwilę osiąga tożsamość.
Mickiewicz nieraz o tym pisał. W Panu Tadeuszu dał nawet coś w rodzaju poetyckiej fenomenologii nowiny. Rzeczywistość, do której wkraczamy rozpoczynając lekturę, jest - podobnie jak jej historyczny pierwowzór - komunikacyjnie podzielona na "cichą wieś litewską" i "resztę świata", tonącą "we łzach i krwi". Wiadomo, że akcja epopei rozpoczyna się w 1805 roku. Napoleon, "ów mąż, bóg wojny", sięga po kolejne kraje Europy.

Nowina to żywioł. Rozchodziłaby się bez ograniczeń, gdyby nie
umykających zdarzeń nie istnieją. To właśnie dzięki nowinie jakaś jedna część świata komunikuje się innej. Znika wtedy szczelina między "tam" i "tu", między "wtedy" i "teraz". Świat na chwilę osiąga tożsamość.<br>Mickiewicz nieraz o tym pisał. W Panu Tadeuszu dał nawet coś w rodzaju poetyckiej fenomenologii nowiny. Rzeczywistość, do której wkraczamy rozpoczynając lekturę, jest - podobnie jak jej historyczny pierwowzór - komunikacyjnie podzielona na "cichą wieś litewską" i "resztę świata", tonącą "we łzach i krwi". Wiadomo, że akcja epopei rozpoczyna się w 1805 roku. Napoleon, "ów mąż, bóg wojny", sięga po kolejne kraje Europy.<br>&lt;gap&gt;<br>Nowina to żywioł. Rozchodziłaby się bez ograniczeń, gdyby nie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego