Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
za nieważną i przybył do Rzeczypospolitej. Nie docenił jednak wierności konfederatów spod Sandomierza i powrócił do planów wzmocnienia władzy. Wówczas to szlachta wystąpiła otwarcie przeciwko królowi, zawiązując w 1715 r. konfederację w Tarnogrodzie na Lubelszczyźnie. Aby uniknąć rozlewu krwi, obie strony zgodziły się na pośrednictwo cara Piotra I i wkroczenie wojsk rosyjskich. Rozpoczęły się rokowania.

Sejm "niemy" (1717). Warunki porozumienia między Augustem II i jego poddanymi zatwierdził sejm, na którym głos pozwolono zabrać - w obawie przed zerwaniem obrad - tylko marszałkowi i posłowi odczytującemu tekst konstytucji; stąd nazwa sejmu - "niemy". Umowa uregulowała stosunki między Rzecząpospolitą a Saksonią.
Oba państwa miała łączyć jedynie
za nieważną i przybył do Rzeczypospolitej. Nie docenił jednak wierności konfederatów spod Sandomierza i powrócił do planów wzmocnienia władzy. Wówczas to szlachta wystąpiła otwarcie przeciwko królowi, zawiązując w 1715 r. konfederację w Tarnogrodzie na Lubelszczyźnie. Aby uniknąć rozlewu krwi, obie strony zgodziły się na pośrednictwo cara Piotra I i wkroczenie wojsk rosyjskich. Rozpoczęły się rokowania.<br><br>Sejm "niemy" (1717). Warunki porozumienia między Augustem II i jego poddanymi zatwierdził sejm, na którym głos pozwolono zabrać - w obawie przed zerwaniem obrad - tylko marszałkowi i posłowi odczytującemu tekst konstytucji; stąd nazwa sejmu - "niemy". Umowa uregulowała stosunki między Rzecząpospolitą a Saksonią.<br>Oba państwa miała łączyć jedynie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego