Typ tekstu: Książka
Autor: Heller Michał
Tytuł: Usprawiedliwienie wszechświata
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1982
potrafi wykraczać poza materię, poza samego człowieka, w pewnym sensie. Schodzimy w naszych badaniach do cząstek subatomowych, wznosimy się do świata galaktyk i supergalaktyk, badamy własny organizm; naszą wiedzę potrafimy wykorzystać do podporządkowywania sobie środowiska, a nawet - w pewnym zakresie - własnego ciała. A wszystko wskazuje, że to dopiero początek. Spójrzmy wstecz, co z tych rzeczy istniało 300 lat temu, i wybiegnijmy myślą naprzód, co jeszcze będzie za lat tysiąc lub dziesięć tysięcy?
Ale nasza myśl nie zadowala się podporządkowywaniem sobie materialnego świata. Stawiamy pytania jeszcze bardziej dogłębne, jeszcze bardziej wszechprzenikające.
Może kiedyś dowiem się, jak się tu wziąłem na ziemi, ale
potrafi wykraczać poza materię, poza samego człowieka, w pewnym sensie. Schodzimy w naszych badaniach do cząstek subatomowych, wznosimy się do świata galaktyk i supergalaktyk, badamy własny organizm; naszą wiedzę potrafimy wykorzystać do podporządkowywania sobie środowiska, a nawet - w pewnym zakresie - własnego ciała. A wszystko wskazuje, że to dopiero początek. Spójrzmy wstecz, co z tych rzeczy istniało 300 lat temu, i wybiegnijmy myślą naprzód, co jeszcze będzie za lat tysiąc lub dziesięć tysięcy?<br>Ale nasza myśl nie zadowala się podporządkowywaniem sobie materialnego świata. Stawiamy pytania jeszcze bardziej dogłębne, jeszcze bardziej wszechprzenikające.<br>Może kiedyś dowiem się, jak się tu wziąłem na ziemi, ale
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego