Typ tekstu: Książka
Tytuł: Przekształcenia własnościowe przedsiębiorstw w Polsce
Rok: 2002
wcześniejszych), lecz zestaw wskaźników-parametrów, do zrealizowania których było zobligowane każde przedsiębiorstwo. Zadania ilościowe zostały zdecentralizowane, natomiast decyzje inwestycyjne, szczególnie o znaczniejszym wymiarze, nadal pozostawały w gestii Centrum. W latach sześćdziesiątych pojawiło się w powszechnym użyciu pojęcie "bodźców ekonomicznych", przez co rozumiano wszelkie środki pobudzające zespoły pracownicze przedsiębiorstw do sprawniejszej, wydajniejszej pracy i większego wysiłku.
Jednak praktycznie niewiele się zmieniło, samodzielność przedsiębiorstw była pozorna - zjednoczenia, tak jak wcześniej centralne zarządy, transmitowały do przedsiębiorstw zadania planowe nakładane przez państwo, rozliczały przedsiębiorstwa z ich wykonania oraz prowadziły politykę personalną i inwestycyjną.
Zdecydowane wzmocnienie roli zjednoczeń (i w sposób naturalny osłabienie roli przedsiębiorstw) nastąpiło
wcześniejszych), lecz zestaw wskaźników-parametrów, do zrealizowania których było zobligowane każde przedsiębiorstwo. Zadania ilościowe zostały zdecentralizowane, natomiast decyzje inwestycyjne, szczególnie o znaczniejszym wymiarze, nadal pozostawały w gestii Centrum. W latach sześćdziesiątych pojawiło się w powszechnym użyciu pojęcie "bodźców ekonomicznych", przez co rozumiano wszelkie środki pobudzające zespoły pracownicze przedsiębiorstw do sprawniejszej, wydajniejszej pracy i większego wysiłku.<br>Jednak praktycznie niewiele się zmieniło, samodzielność przedsiębiorstw była pozorna - zjednoczenia, tak jak wcześniej centralne zarządy, transmitowały do przedsiębiorstw zadania planowe nakładane przez państwo, rozliczały przedsiębiorstwa z ich wykonania oraz prowadziły politykę personalną i inwestycyjną.<br>Zdecydowane wzmocnienie roli zjednoczeń (i w sposób naturalny osłabienie roli przedsiębiorstw) nastąpiło
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego