Typ tekstu: Książka
Autor: Szaniawski Klemens
Tytuł: O nauce, rozumowaniu i wartościach
Rok wydania: 1994
Rok powstania: 1966
równanie E(Y|X = x) = f (x) , którego lewą stronę czytamy: wartość przeciętna Y przy założeniu, że zmienna X przybiera wartość x .
Są to, oczywiście, proste przykłady ilustrujące przejście od tzw. deterministycznych metod opisu do - probabilistycznych. Prawdopodobieństwa, o których tu mowa, interpretuje się częstościowo. Nie znajdują zastosowania w rozważanych przypadkach ani wyliczenia oparte na symetrii (dość częste np. w fizyce), ani rachunek intensywności subiektywnych przekonań. Ten ostatni bywa zresztą dla socjologa interesujący wówczas, gdy chodzi o wyjaśnienie zaobserwowanych decyzji ludzkich. Ale i wtedy tzw. prawdopodobieństwa subiektywne stają się raczej przedmiotem badania aniżeli jego narzędziem.
Rachunek prawdopodobieństwa jest więc dla socjologa podstawową dyscypliną
równanie E(Y|X = x) = f (x) , którego lewą stronę czytamy: wartość przeciętna Y przy założeniu, że zmienna X przybiera wartość x .<br>Są to, oczywiście, proste przykłady ilustrujące przejście od tzw. deterministycznych metod opisu do - probabilistycznych. Prawdopodobieństwa, o których tu mowa, interpretuje się &lt;orig&gt;częstościowo&lt;/&gt;. Nie znajdują zastosowania w rozważanych przypadkach ani wyliczenia oparte na symetrii (dość częste np. w fizyce), ani rachunek intensywności subiektywnych przekonań. Ten ostatni bywa zresztą dla socjologa interesujący wówczas, gdy chodzi o wyjaśnienie zaobserwowanych decyzji ludzkich. Ale i wtedy tzw. prawdopodobieństwa subiektywne stają się raczej przedmiotem badania aniżeli jego narzędziem.<br>Rachunek prawdopodobieństwa jest więc dla socjologa podstawową dyscypliną
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego