Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 10
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
podkreśla Majda.
Autor dużo miejsca poświęca stylowi zakopiańskiemu, w którym - jak uważał Witkiewicz - tkwi idealne bogactwo narodu. Powstawanie stylu zakopiańskiego, walka o nadanie mu statusu stylu polskiego i narodowego jest w tym opracowaniu silnie zaznaczona.
Autor książki bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z faktu, że postaci Stanisława Witkiewicza nie można wyodrębniać z ogólnego pejzażu artystyczno-duchowego owego szczególnego okresu, który stanowił echo romantycznej wizji świata z początków XIX wieku. Ba, w opinii Majdy ta powracająca fala zwana dziś neoromantyzmem porwała Stanisława Witkiewicza bez reszty. Autor odważnie stawia go w szeregu takich orędowników szczytnych idei jak Mickiewicz, Norwid, czy Przybyszewski.
Mimo wyraźnej
podkreśla Majda.<br>Autor dużo miejsca poświęca stylowi zakopiańskiemu, w którym - jak uważał Witkiewicz - tkwi idealne bogactwo narodu. Powstawanie stylu zakopiańskiego, walka o nadanie mu statusu stylu polskiego i narodowego jest w tym opracowaniu silnie zaznaczona.<br>Autor książki bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z faktu, że postaci Stanisława Witkiewicza nie można wyodrębniać z ogólnego pejzażu artystyczno-duchowego owego szczególnego okresu, który stanowił echo romantycznej wizji świata z początków XIX wieku. Ba, w opinii Majdy ta powracająca fala zwana dziś neoromantyzmem porwała Stanisława Witkiewicza bez reszty. Autor odważnie stawia go w szeregu takich orędowników szczytnych idei jak Mickiewicz, Norwid, czy Przybyszewski.<br>Mimo wyraźnej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego