Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2922
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
czarownicy okoliczności łagodzących: wprawdzie "nadmuchana" spłonęła na stosie wraz z obecnym w niej diabłem, ale zachowała swą cześć niewieścią i chrześcijańską.
Inne czarownice nie mogły liczyć na podobne fawory: płonęły na stosie jako przeklęte od Boga, wyklęte od Kościoła katolickiego, potępione, napiętnowane moralnie i fizycznie. W Polsce i w Niemczech wypalano im piętno na czole i piersiach; w Hiszpanii przed podpaleniem stosu wykonywano dekalwację, czyli zdarcie z głowy skóry z włosami. Traktowano tak zwłaszcza czarownice specjalizujące się w wywoływaniu burz oraz te, które nie przyznały się do swej wrednej działalności, mimo najstraszliwszych tortur.
Młotem je, bestie!
W 1489 r. w Kolonii
czarownicy okoliczności łagodzących: wprawdzie "nadmuchana" spłonęła na stosie wraz z obecnym w niej diabłem, ale zachowała swą cześć niewieścią i chrześcijańską.<br>Inne czarownice nie mogły liczyć na podobne fawory: płonęły na stosie jako przeklęte od Boga, wyklęte od Kościoła katolickiego, potępione, napiętnowane moralnie i fizycznie. W Polsce i w Niemczech wypalano im piętno na czole i piersiach; w Hiszpanii przed podpaleniem stosu wykonywano dekalwację, czyli zdarcie z głowy skóry z włosami. Traktowano tak zwłaszcza czarownice specjalizujące się w wywoływaniu burz oraz te, które nie przyznały się do swej wrednej działalności, mimo najstraszliwszych tortur.<br>&lt;tit1&gt;Młotem je, bestie!&lt;/&gt;<br>W 1489 r. w Kolonii
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego