Typ tekstu: Książka
Autor: Skrzydło Wiesław
Tytuł: Ustrój polityczny Francji
Rok: 1997
nie posiadał on prawa zmiany decyzji parlamentu, kwestionowaną ustawę mógł tylko zwrócić Zgromadzeniu w celu dostosowania jej do treści ustawy zasadniczej lub dokonania zmiany konstytucji.
Przyjęto zasadę dwuczłonowości egzekutywy, wprowadzono bowiem stanowisko prezydenta Republiki oraz rząd z premierem na czele. Nie był to jednak klasyczny dualizm, gdyż w modelu tym wyraźnie osłabieniu uległa pozycja głowy państwa na rzecz rządu, zaś prawdziwym szefem egzekutywy stał się premier.
Prezydent stracił pewne uprawnienia, które posiadał w III Republice, przestał być szefem egzekutywy, nie otrzymał prawa inicjatywy ustawodawczej, nie był upoważniony do prowadzenia rozmów i rokowań międzynarodowych.
Konstytucja 1946 r. wyposażyła jednak prezydenta w prawo
nie posiadał on prawa zmiany decyzji parlamentu, kwestionowaną ustawę mógł tylko zwrócić Zgromadzeniu w celu dostosowania jej do treści ustawy zasadniczej lub dokonania zmiany konstytucji.<br>Przyjęto zasadę dwuczłonowości egzekutywy, wprowadzono bowiem stanowisko prezydenta Republiki oraz rząd z premierem na czele. Nie był to jednak klasyczny dualizm, gdyż w modelu tym wyraźnie osłabieniu uległa pozycja głowy państwa na rzecz rządu, zaś prawdziwym szefem egzekutywy stał się premier.<br>Prezydent stracił pewne uprawnienia, które posiadał w III Republice, przestał być szefem egzekutywy, nie otrzymał prawa inicjatywy ustawodawczej, nie był upoważniony do prowadzenia rozmów i rokowań międzynarodowych.<br>Konstytucja 1946 r. wyposażyła jednak prezydenta w prawo
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego