Typ tekstu: Książka
Autor: Szaniawski Klemens
Tytuł: O nauce, rozumowaniu i wartościach
Rok: 1994
wszystkich możliwych przesłanek, czyli na zbiorze wszystkich możliwych wyników eksperymentu; jedynym nieznanym co do wartości parametrem tego rozkładu jest właśnie x (inaczej mówiąc: każda konkluzja będąca hipotezą prostą wyznacza ów rozkład całkowicie).
Powyższa charakterystyka wyznacza klasę wnioskowań znaną w terminologii statystycznej jako wnioskowania parametryczne, dotyczące jednego nieznanego parametru przy eksperymentacji z góry ustalonej. Fakt, że do niej tylko ograniczamy się w swoich rozważaniach, tłumaczy się stosunkowo prostym charakterem należących do niej wnioskowań. Wybór zaś statystycznych reguł wnioskowania jako modelu reguł zawodnych można uzasadnić tym, że zakładają one probabilistyczną relację między wnioskiem a przesłankami, co z kolei umożliwia ściślejszą charakterystykę ich własności.
"Regułą wnioskowania
wszystkich możliwych przesłanek, czyli na zbiorze wszystkich możliwych wyników eksperymentu; jedynym nieznanym co do wartości parametrem tego rozkładu jest właśnie x (inaczej mówiąc: każda konkluzja będąca hipotezą prostą wyznacza ów rozkład całkowicie).<br> Powyższa charakterystyka wyznacza klasę wnioskowań znaną w terminologii statystycznej jako wnioskowania parametryczne, dotyczące jednego nieznanego parametru przy eksperymentacji z góry ustalonej. Fakt, że do niej tylko ograniczamy się w swoich rozważaniach, tłumaczy się stosunkowo prostym charakterem należących do niej wnioskowań. Wybór zaś statystycznych reguł wnioskowania jako modelu reguł zawodnych można uzasadnić tym, że zakładają one probabilistyczną relację między wnioskiem a przesłankami, co z kolei umożliwia ściślejszą charakterystykę ich własności.<br> "Regułą wnioskowania
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego