Typ tekstu: Książka
Autor: Przybylski Jerzy
Tytuł: Marynarze w walce o niepodległość Polski (1918-1920)
Rok: 1999
także objęcie 22 listopada urzędu Tymczasowego Naczelnika Państwa, znacznie przyspieszyło dalszy rozwój armii polskiej. Zaraz po przybyciu i zorientowaniu się w sytuacji wojskowej, Piłsudski dokonał reorganizacji Ministerstwa Spraw Wojskowych i Sztabu Generalnego rozbudowując obie instytucje zgodnie z ówczesnymi potrzebami wojska.



Do połowy stycznia 1919 r. formowanie jednostek wojskowych opierano na zaciągu ochotniczym, powiększając w tym czasie ich stan liczebny do około 110 tys. żołnierzy. Organizacja tworzących się sił zbrojnych była wówczas jeszcze bardzo przypadkowa, niejednolita i płynna. Etaty i stany organizowanych jednostek nie były ostatecznie uregulowane. Brakowało ekwipunku, uzbrojenia i zaopatrzenia, a szczególnie obuwia i umundurowania.
Dalsza rozbudowa Wojska Polskiego musiała
także objęcie 22 listopada urzędu Tymczasowego Naczelnika Państwa, znacznie przyspieszyło dalszy rozwój armii polskiej. Zaraz po przybyciu i zorientowaniu się w sytuacji wojskowej, Piłsudski dokonał reorganizacji Ministerstwa Spraw Wojskowych i Sztabu Generalnego rozbudowując obie instytucje zgodnie z ówczesnymi potrzebami wojska.<br><br>&lt;page nr=32&gt;<br><br>Do połowy stycznia 1919 r. formowanie jednostek wojskowych opierano na zaciągu ochotniczym, powiększając w tym czasie ich stan liczebny do około 110 tys. żołnierzy. Organizacja tworzących się sił zbrojnych była wówczas jeszcze bardzo przypadkowa, niejednolita i płynna. Etaty i stany organizowanych jednostek nie były ostatecznie uregulowane. Brakowało ekwipunku, uzbrojenia i zaopatrzenia, a szczególnie obuwia i umundurowania.<br>Dalsza rozbudowa Wojska Polskiego musiała
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego