Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Metropol
Nr: 03.14
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2001
w XIII wieku.
Przez długi czas sądzono, że okulary wynaleźli włoscy mnisi Spina z Pizy i Armati z Florencji. Temu ostatniemu postawiono nawet nagrobek w Klasztorze Madonna Della Grazie z napisem "wynalazca okularów".
Dziś większość historyków przyjmuje, że przypadkowym twórcą szkieł wypukłych był nieznany robotnik szlifierni szkła w Wenecji, a zakonnicy rozpowszechnili tylko jego wynalazek.
Przez długi czas okulary były bardzo drogie, dlatego kupowali je tylko władcy i bogacze. Świadczy o tym fakt, że w inwentarzach pośmiertnych książąt wymieniano je jako klejnoty. Poza tym nie istniało zbyt wielkie zapotrzebowanie na soczewki, ponieważ tylko nieliczni umieli czytać.
Szkła rozpraszające dla krótkowidzów stworzono
w XIII wieku.<br>Przez długi czas sądzono, że okulary wynaleźli włoscy mnisi Spina z Pizy i Armati z Florencji. Temu ostatniemu postawiono nawet nagrobek w Klasztorze Madonna Della Grazie z napisem "wynalazca okularów".<br>Dziś większość historyków przyjmuje, że przypadkowym twórcą szkieł wypukłych był nieznany robotnik szlifierni szkła w Wenecji, a zakonnicy rozpowszechnili tylko jego wynalazek.<br>Przez długi czas okulary były bardzo drogie, dlatego kupowali je tylko władcy i bogacze. Świadczy o tym fakt, że w inwentarzach pośmiertnych książąt wymieniano je jako klejnoty. Poza tym nie istniało zbyt wielkie zapotrzebowanie na soczewki, ponieważ tylko nieliczni umieli czytać.<br>Szkła rozpraszające dla krótkowidzów stworzono
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego