Typ tekstu: Książka
Autor: Myślińska Elżbieta
Tytuł: Laboratoryjne badania gruntów
Rok wydania: 1998
Rok powstania: 1992
wynikami jest większa, przeprowadza się dwa dodatkowe oznaczenia i jako ostateczną wartość granicy plastyczności przyjmuje się średnią arytmetyczną z trzech najmniej różniących się wartości.

5. Przebieg oznaczania granicy płynności metodą Casagrande'a (wL)

1. Do badania bierze się próbkę gruntu o masie około 100 g, rozdrabnia ją, umieszcza w parowniczce i zalewa niewielką ilością wody destylowanej, pozostawiając grunt do rozmoknięcia przez okres co najmniej 20 godzin. Parowniczka w tym czasie powinna być przykryta szkiełkiem zegarkowym.

2. Namoknięty grunt wykłada się na płytę i dokładnie miesza nożem w celu uzyskania jednorodnej pasty.

3. Usuwa się z próbki ziarna średnicy większej niż 2 mm
wynikami jest większa, przeprowadza się dwa dodatkowe oznaczenia i jako ostateczną wartość granicy plastyczności przyjmuje się średnią arytmetyczną z trzech najmniej różniących się wartości.<br><br>&lt;tit1&gt;5. Przebieg oznaczania granicy płynności metodą &lt;name type="person"&gt;Casagrande'a&lt;/&gt; (wL)&lt;/&gt;<br><br>1. Do badania bierze się próbkę gruntu o masie około 100 g, rozdrabnia ją, umieszcza w parowniczce i zalewa niewielką ilością wody destylowanej, pozostawiając grunt do rozmoknięcia przez okres co najmniej 20 godzin. Parowniczka w tym czasie powinna być przykryta szkiełkiem zegarkowym.<br><br>2. Namoknięty grunt wykłada się na płytę i dokładnie miesza nożem w celu uzyskania jednorodnej pasty.<br><br>3. Usuwa się z próbki ziarna średnicy większej niż 2 mm
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego