Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 20
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1980
tylko w Polsce): negowałem tylko to, czy "Prolegomena" były czytane przez autora "Kapitału" jako przejaw specyficznie polskiej filozofii.

4. Fakt, iż B. Urbankowski pisał o Słowackim w ogóle "i to wcale nie negatywnie" ,nie zmienia niestety faktu braku tej postaci w omawianej książce. O samym zaś tekście ze "Studiów Filozoficznych" zamilczę, bo sugerowanie, iż pisze się wstępne rozpoznanie filozofii Słowackiego w siedemdziesiąt lat po "Mistyce Słowackiego" J. G. Pawlikowskiego i przeszło pięćdziesiąt po IV tomie monografii Kleinera, to spora przesada. A zestawienie "Króla Ducha" z koncepcją nadczłowieka to pomysł młodopolski, więc oryginalność B. Urbankowskiego i tu bardzo jest względna.

5. Nie
tylko w Polsce): negowałem tylko to, czy "Prolegomena" były czytane przez autora "Kapitału" jako przejaw specyficznie polskiej filozofii.<br><br> 4. Fakt, iż B. Urbankowski pisał o Słowackim w ogóle &lt;hi&gt;"i to wcale nie negatywnie"&lt;/&gt; ,nie zmienia niestety faktu braku tej postaci w omawianej książce. O samym zaś tekście ze "Studiów Filozoficznych" zamilczę, bo sugerowanie, iż pisze się wstępne rozpoznanie filozofii Słowackiego w siedemdziesiąt lat po "Mistyce Słowackiego" J. G. Pawlikowskiego i przeszło pięćdziesiąt po IV tomie monografii Kleinera, to spora przesada. A zestawienie "Króla Ducha" z koncepcją nadczłowieka to pomysł młodopolski, więc oryginalność B. Urbankowskiego i tu bardzo jest względna.<br><br> 5. Nie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego