Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
sprawiło jednak, że ujawniło się wielu interesujących twórców, i to zarówno dysponujących dużą sprawnością manualną, jak i tych, których zaliczamy do kategorii Art Brut, twórców samorodnych. Ci są najciekawsi. Przede wszystkim wyraźnie różnią się od siebie. Łatwo to dostrzec na zamieszczonych obok ilustracjach.
Trudno byłoby w tym miejscu dać obszerniejszy zarys współczesnej rzeźby, ograniczę się więc do nazwisk najciekawszych twórców, tych, którzy jeszcze pracowali na rzecz wsi, umieszczając swe prace w kapliczkach, a później zaczęli pracować dla kolekcjonerów, muzeów etnograficznych, uczestnicząc w wystawach i konkursach. W oddzielnych "kieszonkach" poświęcam niektórym z nich więcej miejsca, charakteryzując ich twórczą osobowość.
Pierwszym świątkarzem, który
sprawiło jednak, że ujawniło się wielu interesujących twórców, i to zarówno dysponujących dużą sprawnością manualną, jak i tych, których zaliczamy do kategorii Art Brut, twórców samorodnych. Ci są najciekawsi. Przede wszystkim wyraźnie różnią się od siebie. Łatwo to dostrzec na zamieszczonych obok ilustracjach. <br>Trudno byłoby w tym miejscu dać obszerniejszy zarys współczesnej rzeźby, ograniczę się więc do nazwisk najciekawszych twórców, tych, którzy jeszcze pracowali na rzecz wsi, umieszczając swe prace w kapliczkach, a później zaczęli pracować dla kolekcjonerów, muzeów etnograficznych, uczestnicząc w wystawach i konkursach. W oddzielnych "kieszonkach" poświęcam niektórym z nich więcej miejsca, charakteryzując ich twórczą osobowość. <br>Pierwszym świątkarzem, który
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego