Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przegląd Socjologiczny
Nr: 2
Miejsce wydania: Łódź
Rok: 1963
te są zresztą w praktyce poznania ludzkiego niepodzielne i niemożliwe do generalnego przeciwstawienia sobie.
Momenty takiego przeciwstawiania sobie jakościowej i ilościowej strony procesu ludzkiego poznania uwidoczniły się w dyskusji o metodzie ankietowej na łamach "Polityki".
W inaugurującym dyskusję artykule prof. Schaff za jedną z przyczyn rozkwitu "ankietomanii" uznał "kretynizm matematyczny", zasadzający się na przeświadczeniu, że "metoda matematyczna w socjologii jest jedynie płodna. Przekonanie zrodzone z mieszaniny starych tęsknot humanistyki do osiągnięcia precyzji nauk ścisłych, tęsknot pobudzonych ich realizacją w niektórych dziedzinach (np. lingwistyka matematyczna) oraz zwykłego snobizmu ludzi kiepsko rozumiejących przedmiot badań socjologicznych, a jeszcze gorzej zorientowanych w matematyce".
W tejże dyskusji
te są zresztą w praktyce poznania ludzkiego niepodzielne i niemożliwe do generalnego przeciwstawienia sobie.<br>Momenty takiego przeciwstawiania sobie jakościowej i ilościowej strony procesu ludzkiego poznania uwidoczniły się w dyskusji o metodzie ankietowej na łamach "Polityki".<br>W inaugurującym dyskusję artykule prof. Schaff za jedną z przyczyn rozkwitu "ankietomanii" uznał "kretynizm matematyczny", zasadzający się na przeświadczeniu, że "metoda matematyczna w socjologii jest jedynie płodna. Przekonanie zrodzone z mieszaniny starych tęsknot humanistyki do osiągnięcia precyzji nauk ścisłych, tęsknot pobudzonych ich realizacją w niektórych dziedzinach (np. lingwistyka matematyczna) oraz zwykłego snobizmu ludzi kiepsko rozumiejących przedmiot badań socjologicznych, a jeszcze gorzej zorientowanych w matematyce".<br>W tejże dyskusji
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego